Grzegorz Szumalo: – Wszyscy powinniśmy zjednoczyć siły i poprzez recykling zasobów naturalnych dążyć do zrównoważonego rozwoju naszej cywilizacji
  • 25
  • 05
recyklus drukarnia

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest szeroko rozumiany recykling, w związku z tym postanowiliśmy porozmawiać na ten temat z jednym z naszych sponsorów, Grzegorzem Szumalo właścicielem Drukarni Ekologicznej Recyklus.

 

 

Specjalizujecie się druku na papierze ekologicznym. Jaki to jest ten „papier ekologiczny”?

Papier ekologiczny to surowiec, którego produkcja wywiera jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Niektórzy tak nazywają papier, do którego produkcji pozyskuje się drewno z kontrolowanych wycinek. Dla mnie tylko papier pochodzący w 100% z odzysku może nosić takie miano. Najlepiej pokazać to na liczbach porównując produkcję papieru z recyklingu i papieru tradycyjnego.

Wyprodukowanie tylko jednej tony papieru pochodzącego z recyklingu przynosi następujące oszczędności:

– 26 000 litrów słodkiej wody (pijąc 2 litry wody dziennie wystarczy Ci to na 35 lat!),
– 17 uratowanych drzew (w ciągu roku wyprodukują tlen, który wystarczy Ci na 34 lata oddychania!),
– 1500 litrów ropy naftowej (sam policz ile kilometrów przejedzie Twój samochód na takiej ilości paliwa),
– 4300 kwh energii elektrycznej (taka ilość energii pozwoli żarówce 60 watowej świecić przez 70 000 godzin!),
– od 2 do 7 metrów sześciennych przestrzeni na składowisku odpadów (czyli miejsca na naszej planecie),
– ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Powyższe dane pokazują jak ogromne korzyści dla nas i naszego otoczenia płyną z recyklingu papieru.

Papier z recyklingu zmienił swoje oblicze. W jaki sposób udaje się Wam wyprodukować surowiec, który, który niczym nie ustępuje papierom tradycyjnym?

Nie zajmujemy się produkcją papieru, ale świadomie wybraliśmy taki surowiec analizując jego wytwarzanie.

Aby papier z recyklingu posiadał właściwości graficzne jak zwykły papier, czyli np. odwzorowanie kolorów nadrukowywanych, do jego produkcji należy wykorzystać odpowiednio wyselekcjonowaną makulaturę. Nowoczesne linie produkcyjne pozwalają wyprodukować z niej papier o takich samych właściwościach jak papier tradycyjny. Ponadto w przypadku papieru ekologicznego mamy wybór czy chcemy, aby papier był bielony i do złudzenia przypominał tradycyjny, czy wolimy wyróżnić się z tłumu i decydujemy się na surowiec lekko szary lub brązowy.  Bielenie następuje przy użyciu tlenu lub ozonu.

Zazwyczaj zachęcam naszych kontrahentów na wybór papieru niebielonego, który pozwala już przy pierwszym kontakcie zapaść potencjalnemu klientowi w pamięć jako realizacja niestandardowa.

W mojej opinii –  jeśli mam do wyboru dwa produkty spełniające tą samą funkcję, a dodatkowo mogę wywrzeć pozytywny wpływ na środowisko naturalne – to wybór jest dla mnie oczywisty.

Żeby powstał papier z recyklingu potrzebna jest makulatura. Czy Polacy potrafią segregować odpady papierowe? Muszę przyznać, że sam mam z tym problem, bo wymagania co do jakości papieru są dosyć restrykcyjne.

Generalnie w Polsce z recyklingiem odpadów jest coraz lepiej. Na tle innych krajów Europy nadal wypadamy słabo, ale dane z roku na rok są lepsze.

Odzyskuje się u nas ok 43% makulatury, w Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi ok 70%, różnica nadal jest spora.

Najbardziej niepokojące jest to, że młodzi ludzie nie widzą sensu w recyklingu, po prostu nie chce im się segregować odpadów. Wina leży po stronie edukacji, która w tym przypadku jest najważniejsza.

Wyrzucając śmieci do kontenerów mamy wrażenie pozbycia się problemu – śmietnik w domu jest pusty, więc nasze odczucie estetyki jest spokojne. Nieliczni zastanawiają się przez chwilę, co się dzieje z ich odpadkami. Nie widzimy na co dzień zaśmieconych trawników pod domem, przewalających się gazet, opakowań po jogurtach, serach, proszkach do prania, reklamówek wirujących na wietrze, więc nasze sumienie jest spokojne. Ktoś przyjedzie, ktoś wywiezie i problem znika. Wychodzimy z domu i oddychamy świeżym powietrzem. Tymczasem problem narasta pod naszym nosem – na wysypiskach.

Segregacja jest dla ludzi uciążliwa tylko dlatego, że trzeba zmienić nawyk, co jest bardzo trudne w praktyce, a korzyści płynących z segregacji nie odczuwamy natychmiast. Jest to nasza inwestycja w przyszłość. Jeśli nauczymy nasze dzieci od małego dbania o środowisko, w którym żyjemy, będzie to dla nich coś normalnego i przyjdzie z łatwością. Uważam, że nie tylko edukacja w domu, ale również w szkole spełniłaby ważną rolę. Łatwiej nauczyć nawyków niż je zmieniać.

Jakie wymogi musi spełniać papier, by mógł trafiać do recyklingu?

Aby papier mógł zostać poddany recyklingowi musi spełnić kilka wymogów, przede wszystkim nie może być zabrudzony resztkami jedzenia, tłusty ani mokry.

Codziennie w skrzynce znajduję kilka ulotek i gazetek różnych sieci handlowych, większość produktów, które kupujemy znajduje się w kartonowych opakowaniach.

Wszystko to można wrzucić do pojemnika na makulaturę, gazety, prospekty i katalogi również mogą tam trafić.

Najczęstszym problemem jest segregacja opakowań tetrapak po napojach jak soki i mleko- jeśli na kontenerach nie ma informacji na ten temat, wyrzucamy je do pojemników z odpadami sztucznymi i metalowymi.

Czy papier można przerabiać w nieskończoność?

Z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi można otrzymać 900kg wysokiej jakości papieru. Cykl ten można powtarzać 5-7 krotnie.

Dlaczego tak istotne jest to, by podawać papier recyklingowi?

Jak już wspomniałem wcześniej recykling papieru przynosi ogromne oszczędności wody, energii, drewna, paliw kopalnych i przyczynia się do redukcji zanieczyszczenia wody o 35% i powietrza o 74% (w porównaniu do produkcji papieru z włókien pierwotnych z drzewa). Wszyscy powinniśmy zjednoczyć siły i poprzez recykling zasobów naturalnych dążyć do zrównoważonego rozwoju naszej cywilizacji czyli takiego, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokajane bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. Jeśli będziemy o tym pamiętać dokonując codziennych wyborów przy sklepowych półkach oraz przy wyrzucaniu niepotrzebnych nam już rzeczy będziemy mogli być spokojni o przyszłość następnych pokoleń. Głęboko wierzę, że przy odrobinie dobrej woli i rozsądku jesteśmy w stanie wspólnymi siłami zrealizować ten scenariusz.

Materiał sponsora
Więcej aktualności
  • 27 Maj 2017
  • 0
Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych odbywał się od piątku do niedzieli w Zielonej Górze. Główną gwiazdą Festiwalu jest Agata Buzek. Aktorka wręczała też laureatom pierwszą...
  • 21 październik 2019
  • 0
Formularz zgłoszeniowy należy odesłać najpóźniej do 20 grudnia 2019 roku.   Konkurs filmów krótkometrażowych w ramach FrankoFilm – Zielona Góra jest otwarty dla wszystkich. Należy...
  • 27 Maj 2017
  • 0
Zapraszamy do obejrzenia galerii z pierwszego dnia tegorocznej edycji. Wydarzeniem dnia była projekcja filmu 'Niewinne’ oraz spotkanie z gwiazdą, Agatą Buzek. fot. Studio W66