Patron Festiwalu
Rafael Lewandowski

Rafael Lewandowski, reżyser o polsko-francuskich korzeniach, urodzony w 1969r., absolwent La Fémis, prestiżowej, paryskiej uczelni filmowej. Początki jego kariery to realizacja fabularnych filmów krótkometrażowych. Później dokumentalistyka. Jest autorem między innymi takich filmów dokumentalnych jak Cela, Une ombre dans les yeux, Audiences, Enfants de Solidarność, Minkowski I Saga.

Zebrał dla Archiwum Historii Audiowizualnej Ocalałych z Holokaustu (fundacja Stevena Spielberga) około stu świadectw i relacji dawnych deportowanych, członków ruchu oporu oraz dzieci ukrywanych w czasie wojny, kontynuując w ten sposób swoją pracę nad niełatwą tematyką „jednostki wobec pamięci”.  Zrealizował kilka filmów artystycznych (Dans l’ombre de Don Giovanni, L’art du silence) i nadal tworzy filmy dokumentalne dla tematycznych kanałów telewizyjnych, takich jak ARTE, czy La Cinquième.  Jego pierwszy film pełnometrażowy Kret (2011) o międzynarodowym tytule The Mole rozpowszechniony we Francji pod tytułem La Dette, miał swoją premierę na 35 Festiwalu Filmowym w Montrealu, gdzie Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora.

Jest również laureatem prestiżowej nagrody Paszportu Polityki. W 2015 r. został mianowany Kawalerem Sztuki i Literatury. Obecnie pracuje nad kolejnymi filmami, dokumentalnymi i fabularnymi.

rafael lewandowski
Przewodnicząca Jury XIII edycji
Agata Buzek

Ma największy dorobek międzynarodowy spośród polskich aktorek. Pracowała ze znakomitymi twórcami: Peterem Greenawayem, Martinem Freemanem, Andrzejem Wajdą. Była dwukrotnie nominowana do Orła – Nagrody Polskiej Akademii Filmowej. To wyróżnienie, jak i wiele innych, w tym Nagrodę Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego, otrzymała za rolę Sabiny w filmie „Rewers” Borysa Lankosza.

Podczas Berlinale 2010 znalazła się wśród dziesięciorga najbardziej utalentowanych europejskich aktorów młodego pokolenia i uhonorowana nagrodą Shooting Stars.

W 2013 roku wystąpiła w amerykańsko-brytyjskim filmie „Koliber” w reżyserii Stevena Knighta, w którym zagrała główną kobiecą rolę u boku Jasona Stathama. Ostatnio wystąpiła w filmach „Lena” Christophe’a van Rompaey’ego, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Performer” Macieja Sobieszczańskiego.

Przewodnicząca Jury XI edycji
Kasia Adamik

Studiowała w Paryskiej Akademii Sztuk Pięknych, Absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Jest wnuczką Henryka Hollanda, córką reżyserów: Agnieszki Holland i Laco Adamika, a także siostrzenicą reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz.

Mówi o sobie, że dzieciństwo spędziła na planie filmowym, jednak jej pierwszym doświadczeniem zawodowym była funkcja osobistej asystentki matki na planie filmu „Tajemniczy ogród” (1993). Później pracowała jako plastyczka – rysowniczka storyboardów – przy filmach matki – m.in. „Całkowite zaćmienie” (1995), „Plac Waszyngtona” (1997),”Trzeci cud” (1999), „Strzał w głowę” (2001) – a także innych cenionych reżyserów: Buza Luhrmana („Romeo i Julia” 1996), Jonathana Demme’a („Pokochać” 1998), Luisa Mandokiego („Oczy anioła” 2001) i Scotta Hicksa („Kraina wiecznego szczęścia” 2001). Jak sama mówi, odziedziczyła po tacie talent do wizualizacji.

Debiutowała w 2002r. filmem „Szczek”. W 2008r. nakręciła nagrodzony na wielu Festiwalach film „Boisko bezdomnych”. A potem „Janosika. Prawdziwą historię” i „ W ciemności”. Autorka wielu scenorysów.

Na 2017 rok planowana jest premiera jej kolejnego filmu fabularnego pod tytułem „Amok”, kryminalna koprodukcja polsko-niemiecko-szwajcarska z Mateuszem Kościukiewiczem i Łukaszem Simlatem w głównych rolach.

Współpracowała przy realizacji wielu filmów i spektakli telewizyjnych. Laureatka wielu wyróżnień i nagród filmowych.

frankofilm elisabeth duda
Przewodnicząca Jury XII Edycji
Elisabeth Duda

Była przewodniczącą jury w 2016 roku. Polsko-francuska aktorka. Urodzona w Paryżu, ukończyła studia aktorskie w Szkole Filmowej w Łodzi jako pierwszy obcokrajowiec w historii szkoły. Otrzymała Złotego Lwa na Kargowskim Festiwalu za najlepszą kreację aktorską w filmie “Biegnij chłopcze biegnij”. Dostała również nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na 44 Festiwalu Teatru w Kaliszu oraz za najlepszą rolę drugoplanową na 22 Festiwalu Szkól Teatralnych w Łodzi.

Dziennikarka i uczestniczka wielu programόw telewizyjnych, autorka trzech książek, tłumaczka kilku sztuk teatralnych, odznaczona nagrodą Piękniejszej Polski Ministra Kultury. Otrzymała również tytuł Francuskiej Obecności za granicą, przyznawany przez Francuski Senat. Zagrała w licznych filmach długo- i krótkometrażowych, wcielając się między innymi w role Cosimy Wagner czy Marii Sklodowskiej-Curie. Od dziesięciu lat gra w sztukach Teatru Polskiego Radia.

Obecnie mieszka w Paryżu, gdzie gra główną rolę w sztuce J.W. von Goethego pt. „Ifigenia w Taurydzie” w Teatrze de Ménilmontant.

Członek Jury XI edycji
Sandra Staniszewska

Zielonogórzanka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

W 2013 r. otrzymała nagroda za rolę Sanny w spektaklu „Pływalnia” na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Przygodę z aktorstwem rozpoczęła w Zielonej Górze – zagrała w sztuce „Pilot Mor­ski w ta­ra­pa­tach” w reż. Pio­tra Bo­gu­sła­wa Ję­drzej­cza­ka w Te­atrze Lu­bu­skim.

W 2014r. wystąpiła w filmie Roberta Glińskiego „Kamienie na szaniec”, grając Halę Glińską, dziewczynę „Zośki”.

Zagrała również w serialach: Ojciec Mateusz(2013), M jak miłość (2012 –2013), Julia (2011 – 2012), w krótkometrażowym filmie fabularnym Nowa  w DEKALOG 89+w reż. Tomasza Olejarczuka oraz w 48h TV, filmie, który powstał w ramach 48 Hour Film Project 2012.

Marzena Więcek
Członek Jury IV edycji
Marzena Więcek

Reżyserka i aktorka. Szefowa działającej w Zielonej Górze Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu. Wyreżyserowała m.in. film „Kolekcja Sukienek”, który w 2016 roku na festiwalu w San Giljan na Malcie otrzymał miano najlepszego dramatu. Oprócz filmu czy teatru uwielbia też poezję. Pisze wiersze.

Członek Jury VIII edycji
Teresa Czepiec

Teresa Czepiec rozpoczęła swoją ścieżkę zawodową jako architekt. Po latach, zainspirowana środowiskiem filmowym, wyjechała do Francji, gdzie ukończyła studia na kierunku Sztuki Wizualne w Le Fresnoy. Studiowała także reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła również kurs DOK PRO w Szkole Wajdy, którego efektem jest krótkometrażowy  dokument „Superjednostka”. Film cieszy się obecnie dużym powodzeniem na światowych festiwalach. Został nagrodzony m.in. na mffd IT’S ALL TRUE w Brazylii, otrzymał wyróżnienie w Nijmegen w Holandii podczas festiwalu GO SHORT, festiwalu Huesca (Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych) oraz był nominowany do nagrody Silver Eye na festiwalu JIHLAVA. „Test” to krótkometrażowy debiut fabularny Teresy.  Współpracowała między innymi z Małgorzatą Szumowską, Jerzym Skolimowskim, Marcinem Koszałką oraz Magdaleną Łazarkiewicz.

Miłosz Hermanowicz
Członek Jury XII edycji
Miłosz Hermanowicz

Znany, polski montażysta filmowy. Mieszka w Warszawie, gdzie prowadzi również własne studio. Współpracował m.in. przy takich filmach, jak: „Niewinna”, „Zawodzie Zajezdnia”, „Chodziliśmy zawsze do kina” czy „Labirynt”.

Członek Jury XI edycji
Yann Seweryn

Operator filmowy, absolwent Sztuki Operatorskiej w PWSFTViT w Łodzi. Wcześniej studiował literaturę klasyczną na paryskiej Sorbonnie. W ciągu ostatnich sześciu lat miał cztery wystawy fotograficzne w Paryżu i Dubaju, prowadził liczne warsztaty teatralne i filmowe oraz  pracował jako członek komisji selekcyjnej przy festiwalu filmowym Anasy Documentary Awards Film Festival w Dubaju. Na swoim koncie ma prace przy ponad 30 projektach filmowych, jako reżyser, operator i asystent kamery.

Yann Seweryn
Gośc Honorowy oraz Członek Jury X edycji
Hugues Fléchard

Scenarzysta sztuk audiowizualnych i komiksu, script doctor oraz autor nowel i właśnie powstającej powieści, mieszkaniec Trouville-sur-Mer (Francja).